Bedna 2007: abpopa, pokračování

9. června 2007 v 20:58 |  Šifrovačky

6 Čárka tečka čárka a čárka tečka čárka (7:18)

Dobrá nálada v týmu
V Thomayerových sadech poprvé potkáváme FIMANy, kteří nám sdělují, že zde už podruhé v řadě zakysli. Rozdělujeme se na dvě skupiny. Yenya a Tereza (dále jen skupina B) dělají číselnou morseovku, já s Davidem tu písmennou, Halík mezi námi tak nějak přebíhá. Béčko je rychlejší. My počítáme písmenka. V druhém řádku o dvě méně. Pak znaky v morseovce. V druhém řádku o dva více. Se svým výsledkem se trochu smutně svěřujeme Béčku. Tereza na to, jestli jsme brali oddělovače jako znaky. Nebrali, ale to nepomůže, protože tím bychom měli o čtyři znaky víc... I když moment. Vlastně neměli, že jo? Tím se nám to vyrovná. Geniální.

Pak už jen vyrobit průnik. S tím se dost loudáme, ale Yenya mezitím aspoň stihl vyřešit úlohu s kostičkami.

7 Zatraceně kopcovitý terén (8:58)

Na sedmičku se přesunujeme společně s FIMANy, kterým mezitím přislo BINFO. Šifra je v porovnání s předchozími dvěma až ostudně jednoduchá, takže se s ní moc nezdržujeme a pokračujeme dál.

8 Puzzle s tajenkou (9:34)

Halíkovo elegantní řešení
Stříháme si dílky a skládáme je. Na Bedně by určitě nebyla šifra, která nemá jednoznačné řešení, takže si to rovnou nalepujeme. Halík pak přepisuje jednotlivé znaky na pauzák. Z jedné skupiny vychází krásný nápis MLÝN. Do ostatních stačí doplnit jen pár čárek a jsou z toho pěkné obrázky různých mlýnků. Řešení tímto považujeme za kompletní a vyrážíme k Císařskému mlýnu, kde šifru bez větších obtíží nacházíme pod mostem.

9 Asociační kružnice (10:16)

U nádražní hospody
Zabíráme stůl u zatím zavřené nádražní hospody. Ta ale brzy otevírá, takže máme i občerstvení. Podmínky pro luštění takřka ideální. Jen někteří trochu začínají bojovat s únavou. Spojujeme slova a dost se u toho hádáme, co ještě je asociace a co už ne. Po chvíli nám z toho začíná lézt obrázek lebky. Hned si ukazujeme, kde má oči, kde nosní dírky, prostě lebka jak vyšitá.
Už se to rýsuje
Pak nějakou dobu tápeme, co jako s tou lebkou, a pomalu si začínáme připouštět, že šifra by mohla mít i jiné řešení, než grafické. V obrázku je nějak hodně pravidelných oblouků. Halík přichází s otázkou, jestli náhodou body neleží na kružnici. Vytahujeme kružítko a no jo, leží. Tím se značně redukují naše spory a navíc objevujeme několik nových asociací. Takže máme devět skoro-kružnic, stejně jako je planet. Že by to byly oběžné dráhy? Další nápady nějak nepřicházejí a jednu chvíli poměrně vážně zvažujeme možnost jít se podívat k planetáriu.

Konečně nás David posunuje dál, když si všimne, že rozestupy mezi body na kružnicích jsou stejné a že každou kružnici lze doplněním jednoho bodu uzavřít. To by ale znamenalo vymyslet asociace, které budou fungovat na obě strany. Připadá mi to už překombinované, než mě napadne, že mezi chrám a šroub úplně bezvadně pasuje loď. Postupně doplňujeme další, většinu naštěstí správně. Nejsme ale schopni přečíst výsledek. Nevíme, jak slova seřadit. Jediný rozumný nápad je podle poloměrů kružnic, na kterých leží. Nic smysluplného nevychází.
Sen o kostičkách
Nakonec ale přichází i ta poslední potřebná myšlenka - doplněná slova také leží na kružnici. V jedné části vychází SLU_NA. Vyrážíme tedy na Slunnou s tím, že zbytek doluštíme cestou. Dlouho se nám nedaří vymyslet slovo mezi divadlo a park, které by začínalo na N. V rámci přemýšlení nahlas plácnu, že divadlo by mohlo být Národní a ostatní hned, že jo, že super, že to je ono. No ale Národní park? Chvíli sám sebe považuju za ignoranta, který jako jediný nezná Národní městský park v Praze.

Pak jsme ještě našli borce mezi vítěze a třídu a i OBLOUK byl na světě. Tahle šifra se mi moc líbila. Asi nejvíc z celé Bedny. I když jsme ji řešili hrozně dlouho, nedá se říct, že bychom vyloženě zakysli. Vždy jsme jen čekali na nápad, který nás posune o krok dál. Navíc se zapojil celý tým. Vážně super.

10 Věže, věže a zase věže (13:56)

Piknik
Yenya měl poměrně rychle vyřešenou poslední úlohu s kostičkami, takže jsme mohli vybrat věže podle kódů. V tomto bodě však pro mě hra víceméně skončila, protože mé znalosti Prahy, jsou bídné, ač je to mé rodné město. Tak jsem jen sledoval, jak Halík s Terezou (naše pražská sekce) sází do mapy jednu věž za druhou.
Z dlouhé chvíle jsem se zaměřil alespoň na kódy. Bylo zajímavé, že když se z každé dvojice v kódu vybralo to písmeno, které se nepoužilo pro identifikaci věže, vznikly dvojice písmen, v nichž na každé pozici se opakovalo pět různých. Výsledek se tedy dal interpretovat jako tabulka pět krát pět a když se do ní zapsala abeceda bez Q, tak v jednom ze dvou možných směrů vycházela móc pěkná slovotvorná písmenka.
Věže, kam se podíváš
U věží se nám bohužel nepodařil plánovaný zvrat a pohořeli jsme stejně jako všichni před námi. S úderem šestnácté hodiny očekáváme z BINFA SMSku s polohou cíle. Ta ale nepřichází a tak voláme organizátorům, kam že to máme dorazit. Na Petříně trochu bloudíme, ale i tak ještě stihneme v cíli potkat Pralinky, Prahory a pár dalších týmů. Jen vítězný Chlýftým už je pryč.

Závěr

Bedna letos rozhodně splnila mé očekávání. Škoda jen té trochu nešťastné desítky. K ostatním šifrám nemám výhrady. Jako vždy obtížné, ale přitom nápadité a elegantní. Záchranné BINFO považuju za super nápad, který by určitě prospěl i jiným hrám. Kostičky byly úplně geniální a vysílání z Žižkovské věže taky paráda. Díky za to všechno.

Odkazy

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.