OSUD O5: abpopa, pokračování

28. dubna 2008 v 1:50 |  Šifrovačky

9 Chemie (1:58 - 6:20)

Při přesunu jsme trochu váhali, protože vysílač, který jsme viděli v Mladcové, nebyl na mapě. Vysíláme k němu tedy jen Davida a já s Halíkem míříme k GSM vysílači, který na mapě je. David nám za chvíli volá, že je správně. Posunuli jsme se na čtvrté místo. Vidíme, že Kdo se přidá tu ještě jsou a nevypadají, že by se měli k odchodu. Asi to nebude žádná legrace.

Druhá písmena čteme hned a vidíme, že na vnitřní straně balónku je opravdu něco natištěno. Zkoušíme obrátit balónek naruby, ale David se nejprve jde raději zeptat, jestli dostaneme nový, pokud si ho zničíme. Jeden náhradní prý ano, tak se do toho pouštíme a jde to kupodivu docela snadno.

Souvislost mezi heliem a druhými písmeny nám bohužel zcela uniká. Dlouho se držíme dvou slepých cest. Jednak toho, že v horní části tabulky je 26 prvků. Předpokládáme, že budou nějak kódovat abecedu a tajenku přečteme ve spodních osmi prvcích. Druhak nás napadá, že první krok byl natolik jednoduchý, že jeho smyslem bylo jen dát nám správné názvy prvků a ujistit nás, že máme použít české (nikoli latinské) pojmenování. Řešení by pak mohlo být ve schodě mezi správnými a "novými" názvy prvků. V "nových" názvech prvků se také zajímavě střídají krátké a dlouhé slabiky. Nějakou dobu v tom marně hledáme morseovku.

Asi po dvou hodinách odcházejí Kdo se přidá, když šifru vyřešili prakticky vzápětí po obdržení nápovědy. My si na nápovědu musíme ještě hodinu počkat a doufáme, že nám taky pomůže. Nic chytrého jsme už nevymysleli, takže do nápovědy vkládáme velká očekávání. Odkaz na sedmou otázku v testu nám ale vůbec nepomohl. Test jsme samozřejmě už prošli. Tahle nápověda těžko mohla pomoct, pokud člověku nedošlo, proč bylo v balónku původně helium, což mi připadalo (a stále připadá) jako těžký nápad. Zkoušíme jen další slepé cesty a začínáme propadat trudomyslosti.

Ale pak, asi po čtyřech hodinách a dvaceti minutách marného snažení, po nejméně dvou hodinách zoufalství a po aspoň jedné hodině naprosté beznaděje, se to stalo. Z Davida najednou vypadla ta slova. Ta slova, která vnesla světlo do té temné chvíle, slova, která nás naplnila pocitem štěstí a blaženosti, slova, která navždy zůstanou hluboka vryta do našich srdcí. Ta slova zněla: "ov-lá-dá-te a-si už i dovednosti s prvky...". Po čtyřech hodinách a dvaceti minutách nekončíme v půli, ale vyrážíme dál.

10 Šifrování (6:50 - 7:15)

Jsme třetí. I přes více než čtyřhodinový zásek jsme poskočili o jedno místo dopředu. Pravda, Que Frio jsme velmi pravděpodobně předběhli jen díky tomu, že odešli luštit daleko od stanoviště a dozvěděli se tak asi až po šesti hodinách, že si můžou vzít nápovědu, s jejíž pomocí šifru zřejmě hned vyřešili. Také na toto stanoviště přicházejí jen asi 20 minut po nás, těsně předtím, než jsme se zvedli k odchodu.

Kromě šifry zamražené v láhvi jsme dostali ještě perníček a buřta. S rozdělením jídla mezi vegetariánskou a masožravou část týmu jsme neměli zásadní problém. Láhev jsem chtěl poctivě rozmražovat vlastním teplem, ale David zvolil mnohem rychlejší metodu řezání a zuřivého mlácení o zem, která se i přes svou drastičnost ukázala jako funkční. Šifru jsme vyřešili docela rychle. Použít šifrovací mřížku se přímo nabízelo. Jen chvíli trvalo, než přišel nápad sesypat písmena v řádcích. Přesun nás taky nezdržel, protože nám akorát jel autobus skoro až na místo.

11 Rétorika (7:26 - 7:35)

Víme, že Que Frio jsou nám v patách, takže se snažíme moc se s tím neloudat. První dvě písmena interpretujeme jako MA a hned se nám v mapě líbí Malý okruh. Ověřovat, že popis odpovídá písmenu jde mnohem rychleji, než písmena podle popisu poznávat. Malý okruh je určitě správně. Na něm se nám líbí studánka. Jen v rychlosti ověřujeme, že první je S, poslední A a jdeme.

12 Technika administrativy (8:00 - 8:13)

Tahle šifra určitě nebyla lehká, ale moc dobře nám sedla. Všechny správné nápady přišly prakticky okamžitě. Stejná písmena s diakritikou v každém řádku. Počty jeden až čtyři vedou na mobil. Nadpis dává uspořádání písmen a číslování od dvojky je vzhledem k použití mobilu přirozené. Ani jsme si neuvědomili, že čísla odpovídají počítačové klávesnici. Nebylo to potřeba.

13 Přírodopis (8:48 - 9:20)

Napadlo nás, že řešení bude nějak souviset s DNA řetězci. Bohužel jediné znalosti, které jsme z této oblasti měli, byl seriál Byl jednou jeden život, ve kterém jsem jednou viděl, jak tam splétají takové žluté panďuláčky s různými tvary hlaviček tak, aby jim hlavičky do sebe zapadaly. To nám tady moc nepomohlo. Chvíli jsme se snažili nastudovat si problematiku na Wikipedii, ale po prvním odstavci, ve kterém jsme rozuměli přibližně každému druhému slovu, jsme to vyhodnotili jako ztrátu času.

Nezbylo nám tedy než doufat, že výsledkem je přesmyčka, kterou z toho nějak vykoukáme. Nakonec to nebylo tak těžké. Stačilo si v mapě vyhlídnout Prštenský rybník, vyškrtat ho a ze zbytlu poskládat DALSI CIL JE. Těsně před tím, než jsme odešli, nás zase dohnali Que Frio. Cítili jsme, že naše třetí místo je silně ohroženo, ale k běhání jsme se zatím neuchýlili.

14 Matematika (9:35 - 10:10)

Kakuro jsme nikdy předtím neviděli. Vyřešit tuhle logickou úlohu pro nás nebyl problém. Jen nám to trvalo moc dlouho. Que Frio se přiřítili kolem 10:00, Tom prohlásil: "jé, Kakuro, super", načež to (údajně) celé sám vyřešil asi za pět minut. To je pak těžký. Volám Kamče z Kdo se přidá, jestli už jsou v cíli. Dozvídám se, že jsou ještě pořád na patnátce, kterou zatím nikdo nevyřešil. Nevím, jestli mám mít radost z toho, že ještě můžeme teoreticky vyhrát, nebo propadat zoufalství z toho, že do cíle nejspíš nedojdeme.

15 Fyzika (10:32 - 11:40)

Sýra kusy nás brzy přivádějí na Archimédův zákon. Čísla nad šiškami s písmeny udávají hustotu tělesa a my máme zjistit, jaká část se ponoří do vody. Problém je v tom, že Archimédův zákon sice všichni umíme přibližně odříkat, ale nikdo ho neumí aplikovat. Opět se snažíme trochu dovzdělat na Wikipedii, ale slavíme podobné úspěchy jako při přírodopise. David tvrdí, že do vody se ponoří taková část objemu tělesa, která odpovídá poměru mezi hustotou tělesa a hustotou vody. Tedy, pokud má těleso hustotu 0,5, bude polovina pod hladinou a polovina nad hladinou. Mně to připadá moc jednoduché (zejména po tom, jak složité vzorečky jsem viděl na té Wikipedii), takže tomu nevěřím, ale jelikož nemáme nic lepšího, pomáhám mu počítat písmenka.

Máme tak nějak určené hladiny. Sloupce ve spodní části interpretujeme jako dvojciferná čísla. Je jich 24, písmen na hladině je 72. To nemůže být náhoda. Zkoušíme řetězec na hladině kódovat pomocí 24-písmenného hesla. Vycházejí nesmysly. Zkoušíme různě hýbat s hladinou, protože si nejsme vůbec jistí, že ji máme určenou správně. Nakonec už tak trochu ze zoufalstí zkoušíme vybírat písmena z hladiny podle čísel (sloupců). Ale kdyby to tak bylo, proč ty počty 24 a 72?! Už jsem skoro připravený rezignovat, ale když mi kluci hlásí, že první čtyři písmena jsou REST, rychle na rezignaci zapomínám. Ono to vážně funguje. Nemůžu tomu věřit.

Rychle se balíme a s Davidem to bereme do restaurace Přístav během. Halíkovi se celou dobu odlepovala podrážka a teď už mu z boty moc nezbývá, takže od něj jen bereme všechny šifry a necháváme ho pozadu.

16 Závěrečná zkouška (11:50)

V cíli jsme asi deset minut před koncem. Nevíme, kolikátí tu jsme, ale cílové heslo ještě stále nikdo nevyluštil. Nevzdáváme to a rychle přepisujeme kódy všech stanovišť na jeden papír. Stihneme prověřit pár nápadů, ale času je moc málo. Tutoři ukončují zkoušku. Dostáváme malou nápovědu, se kterou máme řešení asi za pět minut, ale už to není nic platné. Je to škoda, protože podobný nápad jsem měl v plánu vyzkoušet. Jen na to už nebyl čas.

Promoce

Až při slavnostní promoci se dozvídáme, že jsme třetí a taky poslední tým, který do cíle dorazil, protože Ústřední topení, které bylo celou dobu před námi, neprošlo přes fyziku. Závěrečný ceremoniál byl moc milý a jen umocnil velmi dobrý dojem, který jsem si odnesl z dosavadní hry. Diplom udělující našemu týmu titul O5 téměř studovaný nás všechny moc potěšil. A neméně nás potěšilo, že jednou z cen byla tři trička na tým. Halíkovi zase určitě udělal radost poukaz na slevu při nákupu nových bot.

Závěr

O5 byl úplně parádní. Nápad pojmout celou hru jako studium se mi moc líbil a myslím, že se ho podařilo velmi pěkně realizovat. Vím, že byly nějaké organizační problémy kolem balónků - některé týmy nedostaly (včas) nápovědy, což mohlo dost zamíchat pořadím. Jinak ale nemám, co bych hře vytkl. Balónková šifra se mi nelíbila až do doby, než mi byl vysvětlen správný postup. Musím uznat, že to má logiku a že šifra byla hodně elegantní, i když vyžadovala těžký nápad. Moc se mi líbila osmisměrka, stavění lodiček a technika administrativy. O5 jsem si výborně užil a už teď se těším na příště. Díky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 RobertAbeds RobertAbeds | E-mail | Web | 25. června 2018 v 16:11 | Reagovat

У вас есть участок земли, теперь на нем необходимо построить дом. Это не так просто, как хотелось бы, и не так страшно, как рассказывают. Главное — правильно оформить всю документацию. Главные документы
Один из основных моментов при оформлении документации — получить распоряжение местной администрации «О разрешении на строительство». Это необходимо в том случае, если земля не приватизирована. Если участок приватизирован или вы планируете сделать это в ближайшее время, необходимо обратиться в местный совет, чтобы получить решение «Об утверждении проекта отвода и собственно разрешение на приватизацию».
Правда, эти документы всего http://buuilding.byethost12.com/ лишь позволяют начать сбор технических условий и дают право на подготовку проекта дома. Технические условия — это подробные данные, которые нужны для строительной деятельности: например, в них должно быть указано, где именно на участке и вокруг него находятся канализации, электросети, газовые трубы и т. д. Выдают подобную информацию различные коммунальные службы: горсвет, водоканал, горгаз.
Составление проекта

2 RickyFak RickyFak | E-mail | Web | 11. července 2018 v 19:01 | Reagovat

Теперь рассмотрим, что же такое несъемная опалубка и как она используется. После заливки бетонной массы несъемная опалубка становится частью http://builderbest.byethost7.com/ строительной конструкции, поэтому применяется она однократно. В этом состоит главное отличие несъемной опалубки от снимаемой, которая задействуется не один десяток раз.
Итак, несъемная опалубка – это два пенополистирольных щита, которые соединены перемычками в единый блок.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.